Konkurs dla gospodarstw agroturystycznych

0610 agroturystyka-01.jpg
Kiedy gospodarstwo rolne przestaje być opłacalne warto pomyśleć o przekształceniu go w gospodarstwo agroturystyczne. Najlepiej prowadzone gospodarstwa mogą natomiast wystartować w konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu i Powiatowy Zespół Doradców.


0610 agroturystyka-02.jpg0610 agroturystyka-03.jpg0610 agroturystyka-04.jpg
W ubiegłym roku w podobnym konkursie, jednak o zasięgu wojewódzkim najwięcej laureatów pochodziło z regionu wałbrzyskiego. Okolice Wałbrzycha ze względu na walory krajobrazowe i liczbę zabytków są doskonałym miejscem do prowadzenia agroturystyki.

- Dla powiatu ziemskiego, który ma duży wskaźnik bezrobocia jest to taka alternatywa. W tych gospodarstwach powstają miejsca pracy. Nie tylko rodziny rolników są zatrudnione ale w sezonie zatrudniają ludzi z zewnątrz, którzy pomagają w obsłudze atrakcji, które tam są. Zdarzają się na przykład łowiska, konie i ważne jest żeby takich miejsc pracy powstawało jak najwięcej - twierdzi Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Józef Piksa.

- Agroturystyka może być naszą wizytówką. Film stworzony na zlecenie władz województwa już przysporzył nam wielu turystów ale musimy pracować nad tym żeby przekonywać nowych. Mamy do zaoferowania coraz lepszą bazę i coraz ciekawsze atrakcje. Każde z gospodarstw wymienionych w katalogu ma coś ciekawego do zaoferowania jak na przykład mini zoo, bliskość tras rowerowych a nawet kursy językowe czy warsztaty garncarstwa - mówi Ryszard Czerwiński, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Aby wypromować rodzime gospodarstwa agroturystyczne Starostwo Powiatowe zorganizowało konkurs w którym wybierane będą najlepsze gospodarstwa, z najciekawszą ofertą dla turysty. Komisja konkursowa odwiedzać będzie zgłoszone gospodarstwa i oceniać jakość świadczonych usług, standard gospodarstwa, dodatkowe atrakcje oraz aktywność gospodarza w promowaniu własnej oferty. Laureaci podobnych konkursów twierdzą, że warto brać w nich udział nie tylko ze względu na możliwość sprawdzenia się w rywalizacji z konkurencją.

- Spotykamy się na tych konkursach z innymi gospodarzami. Każdy ma coś unikatowego do zaoferowania i wiele doświadczeń, którymi chętnie się dzieli a także polcemay siebie nawzajem wśród naszych klientów. Współpraca z władzami daje nam także szansę na pozyskanie środków na rozwój. Mogą to być także dotacje unijne, których jest w tej dziedzinie bardzo dużo, trzeba tylko wiedzieć jak po nie sięgnąć - mówi Krzysztof Jednachowski, właściciel gospodarstwa agroturystycznego "Różany Ogród" w Nowym Julianowie.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć także na stronie internetowej starostwa. Termin zgłoszeń mija 21 czerwca.

pt
foto: K. Żarkowski

Powrót na stronę główną

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież