Dni Dramaturgii

0929 teatr1
Czternaste Dni Dramaturgii w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Tym razem publiczność miała okazję zapoznać się z czterema udramatyzowanymi tekstami opartymi na wspomnieniach wałbrzyszan. Pierwszym tekstem odtworzonym podczas Dni była opowieść o powrocie znanego aktora do jego rodzinnego miasta – „Powrót" w reżyserii Karoliny Sokołowskiej do tekstu Jarosława Murawskiego.


0929 teatr20929 teatr30929 teatr4
Do tej pory podczas Dni Dramaturgii widzowie mogli między innymi przejechać pociągiem i uczestniczyć w spektaklu na Dworcu Głównym – tak było dwa lata temu – a rok temu zapoznać się z dramatem ukraińskim w kontekście mitu Kresów.

- Poprzez szkice sceniczne prezentowaliśmy dramaty polskie, irlandzkie, czeskie, niemieckie, a tegoroczne teksty są efektem pracy pięciu dramaturgów w oparciu o pamiętniki wałbrzyszan nadesłane na początku wieku na konkurs Biblioteki pod Atlantami. W ramach konkursu należało opisać swoją historię w Wałbrzychu – mówi Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Jak mówiła dyrektor teatru, choć teksty są oparte na pamiętnikach, tylko jeden z nich ma charakter dokumentu, bo pozostali dramaturdzy pokusili się o fantazje formalne, zainspirowane wspomnieniami wałbrzyszan. Tak było w wypadku „Powrotu", w którym aktor o nazwisku Andrzej Chyra powraca do rodzinnego Wałbrzycha, żeby przygotować się tu do zagrania roli kompozytora Krzysztofa Komedy. Dodajmy, że rzeczywisty Andrzej Chyra urodził się w Gryfowie Śląskim, dzieciństwo i młodość spędził w Złotoryi i Polkowicach, ale przez kilka lat jako mały chłopiec mieszkał u babci w Boguszowie-Gorcach.

- Pamiętajmy, że adaptacja pamiętników to bardzo trudna sprawa - ich przełożenie na sceniczną rzeczywistość czytaną, czy z zarysowaniem jakiejś sytuacji. Zaprosiliśmy do współpracy reżyserów najmłodszego pokolenia i liczymy na opinie widzów – mówi Piotr Ratajczak, dyrektor artystyczny teatru.

ms
Foto: ms

Powrót na stronę główną

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież